Broadcast Division
RADIO STATIONS
Newscast
First Place: KCBS Radio, San Francisco, CA
KCBS News Team
“KCBS Morning News 11/9/07” - Listen: Part 1
Second Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
Bill Vanko, Dave Durian, Steve Fermier
“WBAL Morning News 9/12/07”
Third Place: 90.3 WCPN  ideastream, Cleveland, OH
ideastream News Team
“12/7/07 Newscast”
Breaking News or Continuing Coverage of a Single News Event
First Place: Minnesota Public Radio, St. Paul, MN
Minnesota Public Radio News Staff
“I-35W Bridge Collapse Coverage" - Listen: Part 1
Second Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
Steve Fermier, Bill Vanko, John Patti
“The Cecil Avenue Fire”
Third Place: KGO, San Francisco, CA
The KGO Afternoon News Team
“When a Fast-Moving Wildfire Broke Out”
Feature or Human Interest Story
First Place:
 
WTOP, Washington, DC
Mark Segraves
“Domestic Violence Unit” - Listen: Part 1
Second Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
John Patti
“McHappy Hour”
Third Place: 90.1 KSAK, Walnut, CA
Cason Smith
“Super Bowl and the Alumni”
Documentary or Public Affairs
First Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
Keith Mills, John Patti, Scott Wykoff
“The Immortal Ironman” - Listen: Part 1 Part 2 Part 3 Part 4
Second Place: KCBS Radio, San Francisco, CA
Doug Sovern
“Keeping the Faith”
Third Place: Rowan Radio 89.7 WGLS-FM, Glassboro, NJ
Colin Weir and Cody Chrusciel
“Code Blue”
News Series
First Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
Scott Wykoff
“Back from the Dead” - Listen: Part 1 Part 2
Second Place: WBAL-AM, Baltimore, MD
Anne Kramer
“A Short Walk Home….A Long Journey Ahead”
Third Place: 90.3 WCPN ideastream, Cleveland, OH
Mhari Saito
“Mortgage Meltdown”
BROADCAST RADIO NETWORKS & SYNDICATORS
Newscast
First Place: CBS Radio News, New York, NY
Harley Carnes, Rob Mank
“VA Tech Memorial – 4/17/07” - Listen: Part 1
Second Place: CBS Radio News, New York, NY
Nick Young, Paul Farry
“CA Wildfires – 10/24/07”
Third Place: No award given
Breaking News or Continuing Coverage of a Single News Event
First Place: CBS Radio News, New York, NY
CBS Radio News Staff
“VA Tech” - Listen: Part 1 Part 2 Part 3 Part 4 Part 5 Part 6 Part 7 Part 8
Second Place: WUNC, Chapel Hill, NC
Ahmed Abdullah, Dick Gordon
“Ahmed’s Diary”
Third Place: CBS Radio News, New York, NY
CBS Radio News Staff
“CA Wildfires”
Feature or Human Interest Story
First Place: CBS Radio News, New York, NY
Sam Litzinger
“Compliment Machine” - Listen: Part 1
Second Place: National Public Radio, Washington, DC
Allison Keyes, David Sweeney, Katia Dunn
“Displaced Katrina Family Stays Together”
Third Place: Wisconsin Public Radio, Superior, WI
Mike Simonson, Jennifer Simonson
“Disappearing Mom and Pop Resorts”
Documentary or Public Affairs
First Place & GRAND AWARD - RADIO DIVISION:             American Public Media/North Carolina Public Radio—WUNC
Emi
ly Hanford, Alison Jones, Benjamin Shapiro, Deborah George & Mary Beth Kirchner
“Put to the Test” - Listen: Part 1 Part 2 Part 3
 
Second Place: Radio Pennsylvania Network, Harrisburg, PA
Brad Christman
“Eerie, Pennsylvania: The Second Sight”
Third Place: Treehouse Productions, Brownsville, TX
William A. Everett
“WWI Living History Project”
News Series
First Place: CBS Radio News, New York, NY
Cami McCormick
“Katrina, 2 Years Later” - Listen: Part 1 Part 2 Part 3 Part 4 Part 5
Second Place: Bloomberg News, New York, NY
Carole Zimmer
“Subprime Meltdown: The Families”
Third Place: North Carolina Public Radio—WUNC
“North Carolina Voices: Diagnosing Health Care”
BROADCAST OR CABLE TELEVISION STATIONS 
Newscast
First Place: WFTV, Channel 9, Orlando FL
Eyewitness News Team, Greg DeBrosse
“Killer Tornadoes” - Watch Video
Second Place: WBAL, Baltimore, MD
Lena Moore, Gene Long
“11 News @ 6:00 – 11/19/07”
Third Place: WCVB, Boston, MA
WCVB Staff
“News Center 5 @ 11 – 10/11/07”
Coverage of a Live Breaking News Event
First Place: KSTP, St. Paul, MN
5 Eyewitness News Staff
“35W Bridge Collapse” - Watch Video
Second Place: WCVB, Boston, MA
WCVB Staff
“Everett Tanker Explosion”
Third Place: WDBJ, Roanoke, VA
WDBJ News Staff
“Virginia Tech Shootings”
Continuing Coverage of a Single News Event
First Place: WTAE, Pittsburgh, PA
Jim Parsons, Kendall Cross, Mike Lazorko
“State Agency Secrets” - Watch Video
Second Place: WEWS, Cleveland, OH
Duane Pohlman, Dave Hatala, Matt Spurrier
“Caught in a Flash”
Third Place: WTHR, Indianapolis, IN
Sandra Chapman, Stephen Starnes, John Whalen
“School Secrets”
Feature, Sports or Human Interest Story
First Place:
 
WTHR, Indianapolis, IN
Scott Swan, Steve Starnes
“Mission Complete” - Watch Video
Second Place: WLOS, Asheville, NC
Larry Blunt, Leighton Grant
“Betty’s Back”
Third Place: WTAE, Pittsburgh, PA
Ari Hait, Ralph Bell, Mike Lazorko
“No Handicap Golf”
Public Service
First Place: WCPO, Cincinnati, OH
Hagit Limor, Anthony Mirones
“Resurrection” - Watch Video
Second Place: WATE, Knoxville, TN
Don Dare
“Mental Illness:  The Silent Disorder”
Third Place: KYW, Philadelphia, PA
Jim Osman, Jim Barry, Andrea Korff
“Soldiers of Misfortune”
Documentary or Series of Reports
First Place & GRAND AWARD - TELEVISION DIVISION:  WBAL, Baltimore, MD
John Sanders, Tim Tooten, John Brosnan & Tim Jollett
“Africa’s Maryland” - Video Coming Soon
    
Second Place: KMGH, Denver, CO
John Ferrugia, Tom Burke, Jason Foster, Brad Bogott
“Room 206: The Platte Canyon Shooting”
Third Place: KTVB, Boise, ID
Tim Stokes, Troy Colson
“Life or Meth”
Investigative Reporting
First Place: WTAE, Pittsburgh, PA
Jim Parsons, Kendall Cross, Michael Lazorko
“Jim Parsons vs. URA” - Watch Video
Second Place: KNXV. Phoenix, AZ
Lisa Fletcher, Jonathan Elias, Filip Kaspa, Vivek Narayan, Susan D’Astoll
“Security Risks at Sky Harbor”
Third Place: KNBC, Burbank, CA
Matt Goldberg, Joel Grover
“Contaminated”
Business and Consumer Reporting
First Place: KHOU, Houston, TX
Chris Henao, Keith Tomshe, Mark Greenblatt & David Raziq
“Playing with Poison” - Watch Video
Second Place: KPIX, San Francisco, CA
Jeanette Pavini, Craig Franklin, Jeff Harris
“The Wireless Runaround II”
Third Place: WMAR, Elkridge, MD
Tisha Thompson, John Anglim
“Mortgage Meltdown”
Health Reporting
First Place: WJW, Cleveland, OH
Tom Merriman, Dave Hollis, Matt Rafferty
“EMS Taxi: Healthcare Dysfunction on Wheels” - Watch Video
Second Place: WTHR, Indianapolis, IN
Anne Marie Tiernon, Steve Starnes
“Help Me, I’m Dying”
Third Place: KTVT, Ft. Worth, TX
Bennett Cunningham, Joshua Brown, Aaron Wische, Manuel Villela
“Chantix: Miracle Cure or Dangerous Drug”
Environmental Reporting
First Place: WTAE, Pittsburgh, PA
Jim Parsons, Kendall Cross, Mike Lazorko
“Dangerous Drinking Water” - Video Coming Soon
Second Place: WTHR, Indianapolis, IN
Sandra Chapman, William C. Ditton, Jim Tellus
“The Danger Below”
Third Place: WFTV, Orlando, FL
Jeff Deal, Tim Garrison
“Green Burials”
BROADCAST TELEVISION NETWORKS, CABLE NETWORKS AND SYNDICATORS 
Best Newscast
First Place:     NBC Nightly News with Brian Williams
“VA Tech Shootings – 4/18/07” - Watch Video
Second Place: CNN
“Anderson Cooper 360: Bhutto Assassination, Day 2 – 12/28/07”
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
“The Death of Benazir Bhutto – 12/27/07”
Coverage of a Major News Event
First Place: CNN
“Special Investigations Unit: Death Squads” - Video Coming Soon
Second Place: CNN  
“Special Investigations Unit: Road to Ruin”
Third Place: CNN
“Special Investigations Unit: Judgment in Jena”
Continuing Coverage of a Major News Event
First Place: CNN
“Anderson Cooper 360: Michael Ware 2007 Coverage of Iraq” - Watch Video
Second Place: NBC Nightly News with Brian Williams
“The Crisis in Pakistan”
Third Place: CNN
“Special Investigations Unit: The War Within”
Feature, Sports or Human Interest Story
First Place:     NBC News Today Show
“American Story with Bob Dotson – Flying Doctor” - Watch Video
Second Place: NBC Nightly News
“Comeback Kid”
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
“The Other PTSD”
Documentary or Series of Reports
First Place:     HDNet World Report
“The Forgotten Front: Terrorism in the Philippines” - Watch Video
Second Place: CNN
“CNN Presents: God’s Warriors”
Third Place: CNN
“Special Investigations Unit: Children of the Storm”
Investigative Reporting
First Place:   Current TV, LLC
“From Russia With Hate” - Watch Video
Second Place: NBC Nightly News with Brian Willaims
“Danziger Bridge Story”
Third Place: CNN
“Anderson Cooper 360: Keeping Them Honest: Transparent Congress?”
News Magazine Program
First Place:   PBS Newshour with Jim Lehrer and HDNet World Report
“Uganda’s Silent War” - Watch Video
Second Place: Dateline NBC
“To Catch a Con Man”
Third Place: JumpStart Productions/NOW on PBS
“Casualties of War”
Business and Consumer Reporting
First Place: CNBC
“Mike on America”
- Watch Video
Second Place: Inside Edition
“Puppies Online”
Third Place: CNN
“Borrower Beware: Tax Refund Anticipation Loans”
Health/Science Reporting
First Place: CNN
“Special Investigations Unit: Chasing Life” - Watch Video
Second Place: CNN
“Special Investigations Unit: Grady’s Anatomy”
Third Place: NBC Today Show
“Monarch Butterflies”
Environmental Reporting
First Place: CNN
“Planet in Peril” - Watch Video Part 1 - Watch Video Part 2
Second Place: NBC Nightly News
“Thirsty Planet”
Third Place: NBC Nightly News
“Greenland”