Broadcast Division
RADIO STATIONS
Newscast
First Place:

WBAL-AM
WBAL Morning News: Inauguration Day
Bill Vanko, Scott Wykoff and Robert Lang

Second Place: WTOP Radio
MetroRail Crash
WTOP News Staff
Third Place: no third-place award given
Breaking News or Continuing Coverage of a Single News Event
First Place:   WTOP Radio
MetroRail Crash
WTOP News Staff
Second Place: WBAL-AM
Dundalk's Big Break
John Patti, Scott Wykoff and Anne Kramer
Third Place: WBAL-AM
Mayor Dixon Indicted and Convicted
Robert Lang, Anne Kramer and Scott Wykoff
Feature or Human Interest Story
First Place & GRAND AWARD:
 
    First Place:  WTOP Radio
Glass Harp
Brennan Haselton
Second Place: WBAL-AM
Cul de Sac Cinema
John Patti
Third Place: WNYC Radio
Marine LCPL Julian Brennan
Kathleen Horan
Documentary or Public Affairs
First Place:       Minnesota Public Radio News
Minnesota's Unending Senate Battle
Mark Zdechlik
Second Place: WBAL-AM
Maryland Voices
John Patti and Scott Wykoff
Third Place: WTOP Radio
The War That Never Ends
Darci Marchese
News Series
First Place:       WTOP Radio
The Nexus
J.J. Green
Second Place: WBAL-AM
Joe Palczynski: A Legacy of Pain
John Patti
Third Place: WBAL-AM
Coupon Crazy
Anne Kramer
BROADCAST RADIO STATIONS
Newscast
First Place: CBS Radio News
CBS World News Roundup
Nick Young, Peter Maer and Paul Farry
Second Place: no winner
Third Place: no winner
Breaking News or Continuing Coverage of a Single News Event
First Place:       CBS Radio News
Afghanistan
Cami McCormick
Second Place: CBS Radio News
The Economy
CBS Radio News Staff
Third Place: no winner
 
Feature or Human Interest Story
First Place:       NPR
The Island of Bar Codes
Guy Raz, Travis Larchuk, Rick Holter
Second Place: NPR
Not Enough Money or Time to Defend Detroit's Poor
Ailsa Chang and Steve Drummond
Third Place: CNN
Young, Black and Unemployed
Dan Szematowicz, Lisa Desjardins
Documentary or Public Affairs
First Place:           Linda Paul and Jay Allison
Jennie's Secret
Second Place: WNYC Radio
The Jazz Loft Project Radio Series
Sara Fishko
Third Place: CBS Radio News
That's the Way It Was
CBS Radio News Staff
News Series
First Place: CBS Radio News
Children of the Recession
CBS Radio News Staff
Second Place: Marketwatch Radio Network
The Hunt for Stimulus
Andrew O'Day, Adrienne Mitchell and John Wordock
Third Place: American Public Media and ProPublica
Allegations of Enrollment Abuses at University of Phoenix
Sharona Coutts and Amy Scott
BROADCAST TELEVISION STATIONS 
Newscast
First Place:       KIRO-TV, Seattle, Wash.
KIRO Eyewitness News at 11
Todd Mokhtari, Tonya Estes and Katie Haynes
Second Place: WCVB-TV, Needham, Mass.
Newscenter 5 at 11 p.m., Aug. 29, 2009
Andrew Vrees, Chris Roach and Nick Terry
Third Place: WBAL-TV, Baltimore, Md.
6 p.m. News: Mayor Sheila Dixon Verdict
WBAL-TV News Team
Coverage of a Live Breaking News Event
First Place: KIRO-TV, Seattle, Wash.
Amanda Knox Verdict
Todd Mokhtari, Tonya Estes, Jake Milstein
Second Place: KIRO-TV, Seattle, Wash.
Lakewood Officers Shot
Todd Mokhtari, Tonya Estes, Jake Milstein
Third Place: WBAL-TV, Baltimore, Md.
Mayor Shelia Dixon Verdict
WBAL-TV News Team
Continuing Coverage of a Single News Event
First Place:   WFLD TV FOX Chicago News, Chicago, Ill.
Derrion Albert Beating
WFLD TV FOX Chicago News Team
Second Place: ABC Action News- WFTS-TV, Tampa, Fla.
Dangerous Bus Stop
Don Germaise and Tim Jones
Third Place:  
Feature, Sports or Human Interest Story
First Place & GRAND AWARD:
 
    WTHR-TV, Indianapolis, Ind.
Sincerely Mr. Stroup
Scott Swan and Steve Rhodes
Second Place: KARE-TV, Minneapolis, Minn.
The Tyler Project
Boyd Huppert and Jonathan Malat
Third Place: KXAS-TV, Fort Worth, Texas
A Game of Hope
Matt Barrie and Noah Bullard
Public Service
First Place:       WFTS-TV, Tampa, Fla.
Taking Action Against Domestic Violence
Rich Pegram, Lissette Campos and Jennifer McVan
Second Place: WYFF-TV, Greenville, S.C.
Chronicle: Paul's Gift
Lee Brown, John Hendon, Carol Goldsmith, Jennifer Mihalic, Justin Antoniotti and Jane Robelot
Third Place: KCET/SoCal Connected, Los Angeles, Calif.
Driving Distracted
Bret Marcus, Rick Wilkinson, Saul Gonzalez, Vince Gonzales and Angie Crouch
Documentary or Series of Reports
First Place:       KMGH-TV, Denver, Colo.
33 Minutes to 34 Right
Tony Kovaleski, Tom Burke, Jason Foster and Arthur Kane
Second Place: KCET/SoCal Connected, Los Angeles, Calif.
Is Anybody Listening?
Bret Marcus, Karen Foshay, John Larson and Val Zavala
Third Place: no winner
Investigative Reporting
First Place:       KHOU-TV, Houston, Texas
Under Fire: Discrimination and Corruption in the Texas National Guard
Mark Greenblatt, David Raziq, Keith Tomshe, Chris Henao and Robyn Hughes
Second Place: KHOU-TV, Houston, Texas
Solders at Risk: The Iraq Water Investigation
Jeremy Rogalski, David Raziq and Keith Tomshe
Third Place: WFTS-TV, Tampa, Fla.
A Tampa Case of Stolen Valor
Alan M. Cohn, Doug Iten and Randy Wright
Business and Consumer Reporting
First Place:       WCVB-TV, Needham, Mass.
Team 5 Investigates Toyota Tundra Rust
Jen Berryman, Susan Wornick and Sarah Stolper
Second Place: WFXT-TV, Dedham, Mass.
Hidden Steroids: A Warning for Young Athletes
Mike Beaudet, Jonathan Wells, Kevin Rothstein, Rich Ward, James Goff, Allan DiMaio and Juli McDonald
Third Place: KPIX-TV, San Francisco, Calif.
The Mass Marketing of Consumer Scams
Anna Werner, Abigail Sterling and Gerard Watson
Health/Science Reporting
First Place:       KSTP-TV, St. Paul, Minn.
Conscientious Objector: School Vaccination Investigation
Mark Albert, Jim O'Connell, Mike Maybay, Jared Bergerson and Lee Zweifelhofer
Second Place: KCTV5-TV, Fairway, Kan.
Oral Arguments
Ash-Har Quraishi, Chris Koeberl, Ken Ullery and Chris Henao
Third Place: WCNC-TV, Charlotte, N.C.
Ann's Story
Ann Sheridan and Dan Robbins
Environmental Reporting
First Place:       NewsChannel 5 Network, Nashville, Tenn.
The Selenium Bill
Ben Hall and Iain Montgomery
Second Place: KCTV5-TV, Fairway, Kan.
Grazing for Safety
Ash-Har Quraishi, Chris Koeberl, Ken Ullery and Chris Henao
Third Place: WFTS-TV, Tampa, Fla.
Cost of Water
Brendan McLaughlin, Randy Wright and Doug Iten
BROADCAST TELEVISION NETWORKS, CABLE NETWORKS AND SYNDICATORS 
Best Newscast
First Place: NBC Nightly News with Brian Williams
The Inauguration of Barack Obama
Second Place: NBC Nightly News with Brian Williams
Remembering Sen. Ted Kennedy
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
Miracle on the Hudson
Coverage of a Major News Event
First Place: NBC News/Dateline
This Moment, This Time: Voices
David Corvo, Liz Cole, Benita Alexander-Noel
Second Place: NBC Nightly News with Brian Williams
The Crash of Colgan Air Flight 3407 to Buffalo
NBC Nightly News
Third Place: NBC News Today
Death of Sen. Ted Kennedy
Today Show Staff
Continuing Coverage of a Major News Event
First Place: CNN
Anderson Cooper 360: Inside the Battle Zone: Afghanistan
Anderson Cooper, Dr. Sanjay Gupta, David Doss
Second Place: Dateline NBC
To Save the Children
Ann Curry, Tim Sandler and David Corvo
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
Brian Williams Reporting from Afghanistan
Feature, Sports or Human Interest Story
First Place:       ESPN
E60: Catfish Hunter
Wright Thompson and Martin Khodabakhshian
Second Place: NBC News Today
American Story with Bob Dotson: Lost Graves
Bob Dotson and Amanda Marshall
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
China's Lost Children
NBC Nightly News staff
Documentary or Series of Reports
First Place: CNBC
House of Cards
David Faber, James Jacoby and Jill Landes
Second Place: CNN
World's Untold Stories: Killing Fields: Long Road to Justice
Dan Rivers, Kocha Orlan, Mike McCarthy and Sheri England
Third Place: PBS Newshour, The Pulitzer Center and the Bureau for International Reporting
The Fragile States Series
Kira Kay, Jason Maloney and Jon Sawyer
Investigative Reporting
First Place: CNN
Your Government at Work: Post Office Mansion
Abbie Boudreau, Scott Zamost and Jessi Joseph
Second Place: CNN
Anderson Cooper 360: Texas Highway Robbery?
Gary Tuchman, Katherine Wojtecki, Kevin Myers, Derek Davis and Alana Duglas
Third Place: CNN
American Morning: Gulfstream Air Investigation
Allan Chernoff, Laura Dolan, Janelle Rodriguez, James Kraft
News Magazine Program
First Place: Dateline NBC
Inside Iran
Ann Curry, Richard Greenberg and Ali Arouzi
Second Place: NBC News/Dateline NBC
Fighting for Sean
David Corvo, Meredith Vieira, Benita Alexander-Noel
Third Place: NOW on PBS
Gambling with Health Care
Na Eng, John Siceloff and Judith Wolff
Business and Consumer Reporting
First Place: CNN
The Border
Drew Griffin, Kathleen Johnston, Scott Matthews, Todd Schwarzschild, Marcus Hooper
Second Place: CNN
How the Wheels Came Off: The Rise and Fall of the American Auto Industry
Michael Kane, Ali Velshi and Christine Romans
Third Place: NBC Nightly News with Brian Williams
AIG Bailout Explained
NBC Nightly News staff
Health/Science Reporting
First Place: CNN
The Wheelchair
Drew Griffin, Kathleen Johnston, Scott Matthews, Todd Schwarzschild, Marcus Hooper
Second Place: NBC News Today
My Sister's Story
John O'Rourke and Peter Alexander
Third Place: CNN
Another Day Cheating Death
Dr. Sanjay Gupta, Roni Selig, Tim Langmaid, Caleb Hellerman, David Martin
Environmental Reporting
First Place: NOW on PBS
Water World
Amy Bucher, John Siceloff and Ty West
Second Place: NBC Nightly News with Brian Williams
Perfect Storm: Climate Change and Conflict
NBC Nightly News
Third Place: NOW on PBS
Power Struggle: Clean Energy and the Grid
Na Eng, John Siceloff and David Kreger