ALL PUBLICATIONS- Writing & Reporting | |||||||
War and War Related Coverage | |||||||
First Place:
|
TIME Magazine Michael Weisskopf and Romesh Ratnesar “Portrait of a Platoon” |
||||||
Second Place: | Atlanta Journal Constitution Ron Martz “Coverage of the Iraq War” |
||||||
Third Place: | Newsweek Newsweek Team “Shock and Awe” and other coverage |
||||||
DAILY NEWSPAPERS- Writing & Reporting | |||||||
Spot News | |||||||
First Place: | San Diego Union-Tribune San Diego Union-Tribune Staff “Fire Fight” |
||||||
Second Place: | Orlando Sentinel Orlando Sentinel Staff “Fatal Return” – Space Shuttle Columbia Disaster |
||||||
Third Place: | Detroit News Detroit News Staff “Powerless” |
||||||
News Beat Coverage | |||||||
First Place: | Kansas City Star Michael Mansur |
||||||
Second Place: | Mobile Register, AL Ben Raines and Bill Finch “Risks of LNG” |
||||||
Third Place: | Miami Daily Business Review, Fla. Dan Christensen “What They Don’t Want You to Know” |
||||||
News Series, circulation up to 75,000 | |||||||
First Place: | Sioux Falls Argus Leader, South Dakota Argus Leader Staff “Progress of a People” |
||||||
Second Place: | Christian Science Monitor, Boston Liz Marlantes and Abraham McLaughlin “Vox Americana” |
||||||
Third Place: | Post Register, Idaho Falls, ID Rob Thornberry “One in Every Classroom” |
||||||
News Series, circulation over 75,000 | |||||||
First Place: | Milwaukee Journal Sentinel, WI John Schmid and Rick Romell “Made in China: The New Industrial Revolution” |
||||||
Second Place: | The Sacramento Bee, Ca. Stephen Magagnini “Nations Within |
||||||
Third Place: | USA Today Paul Wiseman “Cluster Bombs” |
||||||
Local Interest Column on a Variety of Subjects | |||||||
First Place: | Chicago Tribune John Kass |
||||||
Second Place: | Milwaukee Journal Sentinel, WI Eugene Kane |
||||||
Third Place: | The Boston Globe, Mass. Brian McGrory |
||||||
Special or Feature Column on One Subject | |||||||
First Place: | The Miami Herald Leonard Pitts, Jr. “Race in America” |
||||||
Second Place: | Dallas Morning News Ruben Navarrette “Fake Drug Scandal” |
||||||
Third Place: | San Diego Union-Tribune Robert P. Laurence “Remote Control – Television Column” |
||||||
Editorial Writing | |||||||
First Place: | The Sacramento Bee Tom Philp “The Water Barons” |
||||||
Second Place: | The Baltimore Sun Will Englund “Marching Down the Wrong Road: Why War in Iraq is Wrong” |
||||||
Third Place: | San Francisco Chronicle John Diaz “Privacy and the California Legislature” |
||||||
Sports Writing | |||||||
First Place: | The Oregonian John Canzano |
||||||
Second Place: | The Journal News, N.Y. Janet Paskin “For Many Athletes, It’s More Than a Game” |
||||||
Third Place: | San Francisco Chronicle Brian Murphy “Golf Beat Writing” |
||||||
Feature Writing on Variety of Subjects | |||||||
First Place: | Detroit Free Press Jeff Seidel and Richard Johnson “Portraits of War” |
||||||
Second Place: | The Oregonian Tom Hallman, Jr. |
||||||
Third Place: | The Charlotte Observer, N.C. Elizabeth Leland |
||||||
Newspaper Magazine Writing | |||||||
First Place: | The Boston Globe Charles P. Pierce “Deconstructing Ted” |
||||||
Second Place: | Rocky Mountain News, CO Todd Hartman “Dividing the Waters” |
||||||
Third Place: | Lexington Herald-Leader, KY Tom Lasseter “Home Grown Drug Lords” |
||||||
Business News Coverage | |||||||
First Place: | Atlanta Journal-Constitution, GA Bill Husted and Ann Hardie “Spam Wars” |
||||||
Second Place: | The Star-Ledger, Newark, NJ Susan Todd, David Schwab and Ed Silverman “Lipitor Coverage” |
||||||
Third Place: | St. Petersburg Times, Fla. Sydney Freedberg “Loophole, Inc.” |
||||||
Education Writing | |||||||
First Place: | Pittsburgh Post-Gazette Bill Schackner |
||||||
Second Place: | Christian Science Monitor, Boston Mark Clayton |
||||||
Third Place: | Charlotte Observer, N.C. Elizabeth Leland |
||||||
Health/Science Writing | |||||||
First Place: | Knight Ridder, Washington Bureau Alison Young and Chris Adams “Prescription for Trouble” |
||||||
Second Place: | San Diego Union-Tribune Scott LaFee |
||||||
Third Place: | Seattle Post-Intelligencer Tom Paulson “Gates’ Global Health Vision” |
||||||
Investigative Reporting | |||||||
First Place & GRAND AWARD IN PRINT: | Dayton Daily News, OH Russell Carollo and Mei-Ling Hopgood “Casualties of Peace” |
||||||
Second Place: | The Blade, Toledo Michael D. Sallah, Mitch Weiss and Joe Mahr “Buried Secrets, Brutal Truths” |
||||||
Third Place: | The Oregonian Brent Walth, Kim Christensen and Julie Sullivan “A Place Where Children Die” |
||||||
Public Service | |||||||
First Place: | Gannett New Jersey – Asbury Park Press Gannett Staff “Profiting from Public Service” |
||||||
Second Place: | The Sacramento Bee Sam Stanton and Emily Bazar “Liberty in the Balance” |
||||||
Third Place: | Kansas City Star Donna McGuire, Mark Morris and Grace Hobson “Protecting Our Children” |
||||||
Editorial Cartoons | |||||||
First Place: | The Christian Science Monitor Clay Bennett |
||||||
Second Place: | Atlanta Journal-Constitution Mike Luckovich |
||||||
Third Place: | The Record, Hackensack, N.J. Jimmy Margulies |
||||||
MAGAZINES – Writing & Reporting | |||||||
Coverage of a Major News Event | |||||||
First Place: | US News & World Report Staff of US News & World Report “Judgment Day” |
||||||
Second Place: | TIME Magazine Nancy Gibbs “Lights Out” |
||||||
Third Place: | US News & World Report Bruce B. Auster, Mark Mazzetti and Edward T. Pound “Truth and Consequences” |
||||||
Feature Writing on a Variety of Subjects | |||||||
First Place : |
Newsweek Jerry Adler |
||||||
Second Place: | TIME Magazine John Cloud |
||||||
Third Place: | TIME Magazine Jeffrey Kluger |
||||||
Special Column on One Subject | |||||||
First Place: |
TIME Magazine Joe Klein |
||||||
Second Place: | National Journal, Washington, D.C. William Powers |
||||||
Third Place: | No third place | ||||||
NEWS SERVICES AND SYNDICATES – Writing & Reporting | |||||||
Feature Writing on a Variety of Subjects | |||||||
First Place: | Associated Press Helen O’Neill |
||||||
Second Place: | Associated Press Sharon Cohen |
||||||
Third Place: | No third place | ||||||
Columns or Commentary | |||||||
First Place: | Bloomberg News Caroline Baum |
||||||
Second Place: | Scripps Howard News Service David Nielsen |
||||||
Third Place: | The Rick Horowitz Column Rick Horowitz |
||||||
PHOTOGRAPHY AND GRAPHICS FOR DAILY NEWSPAPER, MAGAZINES, NEWS SERVICES AND SYNDICATES | |||||||
Newspapers – Spot News Photography | |||||||
First Place & GRAND AWARD IN PHOTOGRAPHY: | Boston Herald Kuni Takahashi “U.S. Marines Urge Fellow Infantrymen to Cross Damaged Bridge” |
||||||
Second Place: | St. Petersburg Times Maurice G. Rivenbark “Search for Drowned Teen” |
||||||
Third Place: | Philadelphia Daily News Jim MacMillan “Wounded DEA Agent” |
||||||
Newspapers – Feature Photography | |||||||
First Place: | Austin American-Statesman, TX Rodolfo Gonzalez “Little Lawman” |
||||||
Second Place: | Daytona Beach News-Journal, Fla. Kelly Jordan “Woman Reading on the Beach” |
||||||
Third Place: | Newsday David L. Pokress “Snowed Out” |
||||||
Newspapers – Sports Photography | |||||||
First Place: | Houston Chronicle Christobal Perez “Nose to Nose” |
||||||
Second Place: | St. Petersburg Times William Serne “Something Awry” |
||||||
Third Place: | The Star Ledger, Newark Chris Faytok “Zimmer Goes Down” |
||||||
Magazines, News Services, Syndicates – Spot News Photography | |||||||
First Place: | Associated Press Jean Marc Bouju “Iraqi Prisoner and Son” |
||||||
Second Place: | Associated Press Itsuo Inouye “Thirsty Iraqi” |
||||||
Third Place: | Associated Press Nasser Shiyoukhi “Hide “n” Seek” |
||||||
Magazines, News Services, Syndicates – Feature Photography | |||||||
First Place: | Associated Press Jose Luis Roca “Illegal Immigrant” |
||||||
Second Place: | Associated Press Vincent Yu “SARS Ballet” |
||||||
Third Place: | Associated Press Fernando Vergara “Charcoal Child” |
||||||
Magazines, News Services, Syndicates – Sports Photography | |||||||
First Place: | Associated Press Darren Hauck “Sweet Victory” |
||||||
Second Place: | Associated Press Mike Longo “Sosa Beaned” |
||||||
Third Place: | Sports Illustrated Bob Rosato “About Face” |
||||||
Photography Portfolio | |||||||
First Place: | The Plain Dealer, Cleveland Dale Omori |
||||||
Second Place: | The Oregonian Bruce Ely |
||||||
Third Place: | The Star-Ledger, Newark, NJ John Munson |
||||||
Photo Essay | |||||||
First Place: | Associated Press Rodrigo Abd “Guatemala Gangs” |
||||||
Second Place: | The Dallas Morning News Erich Schlegel “Team Everest” |
||||||
Third Place: | The Plain Dealer, Cleveland Dale Omori “Robert – Already in Trouble and Not Yet a Teen” |
||||||
War and War Related Coverage | |||||||
First Place: | Associated Press John Moore “The March Towards Baghdad” |
||||||
Second Place: | Boston Herald Kuni Takahashi “Liberian War Children” |
||||||
Third Place: | The Dallas Morning News David Leeson “Invasion – War in Iraq” |
||||||
Newspapers – Informational or Illustrative Graphics | |||||||
First Place: | The Plain Dealer, Cleveland Andrea Levy |
||||||
Second Place: | The Oregonian Steve Cowden |
||||||
Third Place: | Des Moines Register Des Moines Register Staff |